RAJD 3. – LISTOPADOWA ZADUMA

Dnia 16 listopada odbył się kolejny rajd Koła Turystycznego pod hasłem „Listopadowa zaduma”. Tym razem chcieliśmy uczcić pamięć poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców Gdyni i jej obrońców. Rajd rozpoczęliśmy od zapalenia znicza pod obeliskiem z tablicą upamiętniającą czyny żołnierzy z II Morskiego Pułku Strzelców. Na Cmentarzu Witomińskim spotkaliśmy się z córką pana Benedykta Porożyńskiego, panią Marią Porożyńską – Kruszczyńską. Nad grobem swojego Ojca opowiedziała nam o jego działalności w Hufcu Morskim w Gdyni, w Szarych Szeregach, a później w Armii Krajowej. Niestety p. Benedykt Porożyński za swoją działalność został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego Stuthoff. W wieku 36 lat w trakcie ewakuacji obozu – Marszu Śmierci – zaraził się tyfusem, na który zmarł tuż po wyzwoleniu. W 2009 r. jego nazwiskiem nazwano jedną z nowo wytyczonych ulic w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Po wzruszającym spotkaniu pojechaliśmy na Obłuże. 11 listopada dla gdynian to nie tylko dzień odzyskania niepodległości. W tym dniu w 1939 roku Obłuże stało się miejscem pierwszej w mieście publicznej egzekucji. Hitlerowcy rozstrzelali 10 młodych chłopców, z których pięciu miało zaledwie 16 lat. Uczynili to w rewanżu za wybitą szybę posterunku niemieckiej policji. Pod pomnikiem upamiętniającym ten czas zapaliliśmy znicze. Potem odwiedziliśmy Cmentarz Marynarki Wojennej – Kwaterę Pamięci, w której pochowani są podoficerowie i marynarze Polskiej Marynarki Wojennej. Kwatera ma kształt pękniętego prostokąta, którego boki są ozdobione dwiema żeliwnymi formami rzeźbiarskimi przywołującymi skojarzenia z burtami zatopionego okrętu. Ostatnim miejscem, gdzie zapaliliśmy znicze, był Pomnik Harcerzy przy ulicy Świętojańskiej. Oprócz „listopadowej zadumy” w czasie rajdu cieszyliśmy się z tego, że żyjemy w wolnej Polsce. Poznaliśmy historię oksywskiej latarni, spacerowaliśmy po Bulwarze Oksywskim, a na koniec z okazji „Urodzin Niepodległej” zjedliśmy lody w kawiarni.

Galeria zdjęć

Post Author: Magdalena Gołyszny