DZIEŃ LICZBY PI

Dzień liczby Pi – święto matematyki w szkole

„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.

No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?…”

14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π zwana również ludolfiną, to stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.

W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto. Uczniowie klas IV – VIII przyłączyli się do świętowania, przygotowując prace plastyczne „Miasto Pi”, rebusy oraz łańcuchy rozwinięcia liczby π. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie dowiedzieli się wiele ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi, rozwiązywali krzyżówkę matematyczną, której hasłem była liczba π. Przekonali się również, że liczba Pi, to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy – w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie.

Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

Galeria zdjęć

Post Author: Magdalena Gołyszny