DZIEŃ KULTURY UKRAINY

18 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kultury Ukrainy. Data nie była przypadkowa, ponieważ w tym dniu w Ukrainie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszywanki, poświęcony tradycyjnej wyszywance, czyli ukraińskiej koszuli bogato zdobionej haftami. Podczas tego wyjątkowego dnia nasi uczniowie mieli okazję zgłębić kulturę i zwyczaje Ukrainy oraz wziąć udział w wielu atrakcjach. Od początku dnia mogliśmy podziwiać wystawę tradycyjnych ukraińskich koszul – wyszywanek, które były prezentowane na szkolnym holu. W ciągu dnia odbyły się różnorodne warsztaty, które przybliżyły uczniom kulturę Ukrainy. Zorganizowano warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie przygotowali tradycyjne ukraińskie syrniki, które zostały rozdane uczniom podczas przerw. W ramach warsztatów plastycznych uczniowie wykonali flagę i godło Ukrainy, co pozwoliło im bliżej poznać symbole tego kraju. Odbyły się także warsztaty językowe, podczas których uczniowie mogli zapoznać się z podstawowymi zwrotami w języku ukraińskim oraz spróbować pisania cyrylicą. Podczas Dnia Kultury Ukrainy odbył się również konkurs plastyczny „Ukraina w naszych sercach”, w którym uczniowie z Ukrainy wykonali piękne prace, które można było podziwiać na holu szkoły. Dla zainteresowanych rękodziełem zorganizowano warsztaty hafciarskie, na których uczennice wyszywały tradycyjne ukraińskie wzory. Nie zabrakło również rozgrywek sportowych, które wprowadziły element rywalizacji i zabawy. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w quizach dotyczących Ukrainy, gdzie nagrodami były pyszne ukraińskie cukierki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jednym z głównych punktów programu tego dnia był koncert piosenek, podczas którego uczniowie z Ukrainy zaprezentowali wiersze i piosenki w swoim ojczystym języku. Było to nie tylko wyjątkowe artystyczne doświadczenie, ale także okazja do lepszego zrozumienia i docenienia kultury ukraińskiej. Na zakończenie dnia, szkolna kuchnia przygotowała pyszny barszcz ukraiński oraz serwowała tradycyjne syrniki. Dla uczniów dwunastki ten dzień był doskonałą okazją do zapoznania się z kulturą naszych wschodnich sąsiadów.

Galeria zdjęć

Post Author: Magdalena Kandzora