Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Bałtycka Przygoda: Odkrywanie tajemnic przybrzeżnego świata”, które odbędzie się 21 października 2024 r. (poniedziałek), w godzinach 10:30 – 12:30 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2, Szkoła Podstawowa Nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku.
Plan spotkania:
I. Prezentacja: Jakie działania możemy podjąć, by pomóc Bałtykowi?
W pierwszej części spotkania eksperci z Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB: p. Monika Wiśniewska i p. Aleksandra Rydzek przedstawią główne zagrożenia dla Morza Bałtyckiego oraz konkretne działania, które możemy podjąć, aby je zmniejszyć. Omówione zostaną najważniejsze siedliska przybrzeżne Bałtyku oraz ich rola w ekosystemie.
II. Debata: W trakcie debaty uczestnicy będą mogli zastanowić się nad najważniejszymi zagrożeniami dla ekosystemu Bałtyku, w tym zanieczyszczeniami, utratą siedlisk oraz zmianami klimatycznymi. Porozmawiamy o tym, które przybrzeżne siedliska Morza Bałtyckiego są kluczowe dla jego zdrowia i bioróżnorodności, oraz jak możemy je chronić. Debata pozwoli również na rozważenie, jakie zmiany w stylu życia moglibyśmy wprowadzić, aby ograniczyć nasz negatywny wpływ na środowisko morskie. Uczestnicy będą mieli okazję podzielić się swoimi pomysłami i refleksjami na temat ochrony Bałtyku.
III. Warsztat kreatywny: Na zakończenie uczniowie będą mogli uczestniczyć w warsztatach,
podczas których zaplanują swoje własne kampanie na rzecz ochrony Bałtyku. Uczestnicy stworzą plakaty, komiksy lub ulotki, promujące ekologię i ochronę Morza Bałtyckiego.
Udział w spotkaniu to doskonała okazja, by rozwijać w uczniach postawy proekologiczne, pobudzić kreatywność i wzmocnić świadomość ochrony środowiska.
Organizatorem programu jest: Stowarzyszenie Nadbałtyckie Centrum Edukacji Ekologicznej i Ekorozwoju edukacjaekologiczna.org.pl; partnerem jest Fundacja Centrum Bezpiecznej Rodziny fcbr.org.pl; program został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wfos.gdansk.pl.
Zapraszamy do obejrzenia transmisji online, która będzie dostępna na stronie programu: Harmonogram –edukacjaekologiczna.org.pl lub bezpośrednio na platformie YouTube za pośrednictwem linku https://www.youtube.com/live/mqDaMV7Ho3k?si=5Kf31rIuoRLp_y-s