V RAJD BORCHARDTOWSKI

To już szósta wyprawa szkolnego koła turystycznego. 21 kwietnia braliśmy udział w VI Rajdzie Borchardtowskim, którego organizatorami byli Szkoła Podstawowa nr 40  i Oddział Morski PTTK w Gdyni. Pod opieką przewodników wędrowaliśmy po Gdyni śladami kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta.  K.O. Borhardt  (1905-1986) był nie tylko marynarzem zafascynowanym morską przygodą (był zasłużonym dla Polski kapitanem żeglugi wielkiej). Do jego zainteresowań należały również plastyka, malarstwo akwarelowe i rzeźba, a duży sukces osiągnął jako pisarz, autor znanych wśród miłośników literatury marynistycznej książek: Znaczy kapitana, Krążownika spod Somosierry i  Szamana  morskiego.

W trakcie wędrówki po Gdyni odwiedziliśmy miejsca związane z Borchardtem – dom przy ulicy Piłsudskiego, w którym wraz z żoną i córką mieszkał przed wojną, dom na Kamiennej Górze, w którym mieszkał po wojnie, Wydział Nawigacji dzisiejszej Akademii Morskiej, na którym wykładał oraz Dar Pomorza – w roku 1938 objął stanowisko zastępcy komendanta tego szkolnego żaglowca.

Rajd zakończył się w SP nr 40 (kpt. ż. w. K.O. Borchardta jest patronem 40-stki). Pracownicy i uczniowie szkoły serdecznie nas przyjęli, nakarmili smacznym bigosem, obdarowali słodyczami i soczkami. Na pamiątkę dostaliśmy okolicznościowe znaczki i dyplomy. Serdecznie dziękujemy organizatorom rajdu za zaproszenie. W przyszłym roku też pójdziemy!