WYCIECZKA – „SPACERKIEM PO GDYNI”

Zbieraj surowce wtórne

Chcąc wyrazić prawdziwą troskę o środowisko, w którym żyjemy, od kilku lat nasza szkoła organizuje zbiórkę makulatury i nakrętek. Inicjatorką akcji jest opiekunka Samorządu Uczniowskiego Pani Małgorzata Brochocka. Zbiórka makulatury i nakrętek przebiega w formie Międzyklasowego Konkursu Ekologicznego. Corocznie w czerwcu przyznawane są nagrody dla klas, które zgromadziły najwięcej tych surowców wtórnych. W ubiegłym roku szkolnym nasza klasa zdobyła jedną z nagród pieniężnych z przeznaczeniem na dofinansowanie dowolnej wycieczki. Zdecydowaliśmy wspólnie z Rodzicami, że zorganizujemy wycieczkę „Spacerkiem po Gdyni”, do programu której włączymy seans filmowy w kinie „Helios” oraz obejrzenie pomników: Mariusza Zaruskiego i Józefa Piłsudskiego. Otrzymaliśmy zgodę dyrekcji i dnia 18 X 2017r. wyjechaliśmy do dzielnicy Gdynia – Śródmieście.

Umieszczamy poniżej sprawozdanie z wycieczki napisane przez uczennicę naszej klasy Julię Budzisz.

„Dnia 18 X 2017r. o godz.8.00 moja klasa 5d zebrała się przed Szkołą Podstawową nr 12 w celu jednodniowej wycieczki. Naszymi opiekunami byli: wychowawczyni Pani Jolanta Timofiejuk oraz rodzice Pan Rafał Balcerzak i Pan Robert Freda.

Pierwszym punktem programu był seans filmowy w kinie Helios. Obejrzeliśmy film pt.”Lego Ninjago”. Opowiadał on o przygodach małych ludzików lego, które walczyły ze złym Garmadonem o miasto Ninjago.

Po miło spędzonych chwilach w kinie udaliśmy się spacerkiem pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Nasz kolega Antoni Heidrich przybliżył nam wiele ciekawych informacji na temat pierwszego marszałka Polski, żołnierza, polityka. Pomnik ten stoi przy Urzędzie Miasta. Został odsłonięty 10 listopada 2013r. Jest wysoki na 3,5 m i waży około tony.

Kolejnym punktem naszej pieszej wyprawy było przejście Bulwarem Nadmorskim do następnego pomnika. Gdy doszliśmy do Basenu Jachtowego, naszym oczom ukazał się pomnik gen. Mariusza Zaruskiego. Koleżanki z klasy Natalia Gadula i Antonina Majchrzak przekazały nam informacje na temat pomnika poświęconego patronowi naszej szkoły, a także przedstawiły ciekawostki
z życia gen. Mariusza Zaruskiego. Dowiedzieliśmy się o nim, że był pionierem żeglarstwa polskiego, marynarzem, fotografem, taternikiem, harcerzem, a przede wszystkim generałem wojska polskiego.

Następnie poszliśmy na lody oraz na Plac Zabaw znajdujący się przy miejskiej plaży.

Gdy nasza wyprawa dobiegła końca, udaliśmy się na przystanek autobusowy i przyjechaliśmy do szkoły. Bardzo mi się podobała szkolna wycieczka. Dowiedziałam się wielu cennych informacji na temat polskich patriotów.

Pogoda sprawiła nam niespodziankę, gdyż w promieniach słońca, w całej okazałości  obejrzeliśmy złotą polską jesień w Gdyni.”

Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że warto w tym roku szkolnym 2017/18 również zbierać surowce wtórne, by uczestniczyć w podobnej wycieczce.