Wieści spomiędzy regałów

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Właśnie zaczął się październik, który jest świętem bibliotek szkolnych na całym świecie. Dotychczas corocznie urządzałyśmy w bibliotece szereg konkursów i zabaw dla czytelników. Teraz mamy taki czas, kiedy trzeba ograniczać bliskie kontakty, więc postanowiłyśmy zorganizować atrakcje dla naszych czytelników za pośrednictwem strony internetowej szkoły.

W zakładce Wieści spomiędzy regałów pojawiła się nowa APKA Sekrety Bibliotecznego Mola, w której będą prezentowane i reklamowane najciekawsze nowości książkowe, które trafiają do naszej biblioteki. W przyszłości chciałybyśmy też stworzyć Kącik Młodego Recenzenta i zamieszczać tam wasze opinie na temat czytanych książek.

Pierwszy konkurs, jaki proponujemy w ramach obchodów MMBS, dotyczy loga Sekretów Bibliotecznego Mola, czyli wizerunku naszego nowego lokatora. Szczegółowe informacje znajdziecie w kąciku Sekretów Bibliotecznego Mola.

Drugi konkurs znajdziecie wkrótce na stronie szkoły oraz na drzwiach biblioteki. Polecenia będą zakodowane za pomocą kodów QR. Na rozwiązanie konkursu będziecie mieć tydzień. Odpowiedzi przesyłajcie na adres biblioteki (biblioteka@sp12gdynia.edu.pl) lub przynoście na papierze do biblioteki. Pamiętajcie o podpisaniu swoich rozwiązań konkursowych.

Następne konkursy wkrótce. Pamiętajcie: strona szkoły lub drzwi biblioteki.

Dla osób, które wezmą udział we wszystkich zadaniach konkursowych przewidziane są specjalne nagrody.

Zadanie 1

Zadanie 2

Zadanie 3

Sekrety Bibliotecznego Mola

Mole to bardzo uciążliwe owady, mogą solidnie przerzedzić zawartość naszej szafy kuchennej lub ubraniowej. Jest też grupa tych owadów, które można znaleźć w starych książkach i dużych skupiskach papierów. Jednak określenie mól książkowy odbierane jest jako komplement, bo oznacza człowieka, który każdy wolny czas lubi spędzać na czytaniu książek. W naszej bibliotece szkolnej właśnie rozgościł się taki osobnik. Pochłania nowe książki, ale nie w sensie fizycznym, tylko przenośnym. Ponieważ ciągle znajduje jakieś ciekawe nowości, postanowił się dzielić z czytelnikami swoimi odkryciami i  chce reklamować na stronie internetowej szkoły najciekawsze książki.

Sekretów mola szukajcie pod zakładką Wieści spomiędzy regałów.

Nasz mol biblioteczny jest bardzo tajemniczy i ciągle się przed nami ukrywa, więc nie wiemy, jak wygląda. Mamy wobec tego propozycję dla naszych czytelników.

Ogłaszamy konkurs plastyczny na wizerunek bibliotecznego mola. Do końca października czekamy na wasze prace w wersji papierowej lub elektronicznej. Mól książkowy powinien wypełnić cały kwadrat (20 x 20 cm), być schematyczny, bez zbędnych szczegółów. Prosimy nie wykorzystywać rysunków z Internetu. Chciałybyśmy zeskanować oryginalny rysunek i wykorzystać go jako logo naszego kącika informacji.

Zachęcamy uczniów do udziału w naszym konkursie. Oczywiście przewidujemy nagrody rzeczowe dla autorów najciekawszych prac.

Dziennik cwaniaczka. Tom 14 Totalna demolka

Jeff Kinney jest twórcą internetowych gier komputerowych oraz serii książek „Dziennik cwaniaczka”, numeru jeden na liście bestsellerów „New York Timesa”.

To już 14 tom przygód zwariowanej rodzinki. Remont domu?! To chyba najgorszy pomysł, na jaki kiedykolwiek wpadła mama. Poznajcie głównych bohaterów tej pięknej katastrofy: koty grzęznące w świeżutkim betonie, trującą pleśń, osy kloaczne, myszy w ścianach, latającą wannę i dyszących żądzą zemsty sąsiadów. Czy Heffleyowie przetrwają totalną demolkę, czy będą musieli zacząć od zera w innym mieście, najlepiej pod zmienionym nazwiskiem?

Lukrecja Anne Goscinny

Pierwsza powieść córki autora Mikołajka. Bohaterką jest dziewczynka o nietypowym imieniu, żyjąca w nietypowej patchworkowej rodzinie. Poznajemy jej mamę, ojca – zwariowanego artystę, ojczyma i jego syna oraz niesamowitą babcię. Jest jeszcze Madonna i Rondel. Kim oni są? Jeśli jesteś ciekawy(a), zajrzyj do książki.

Życie Lukrecji jest pełne katastrof. Marzyła o psie, ale dostała… inne zwierzątko. Nie mogła doczekać się szkolnej wycieczki, dopóki jej mama nie zgłosiła się na opiekunkę (na ochotnika!) A gdy zrobiła imprezę, to wpadła na nią, uwaga… babcia. Dobrze, że chociaż nauczyła wszystkich grać w karty. I teraz wymiatają w szkole z Aliną, Karoliną i Pauliną. Ale gdy po szkolnym korytarzu przechodzi pewien chłopak ze starszej klasy, to nie może się skupić.
Czekamy na wasze opinie na temat tej książki. Jeśli opinie będą pozytywne, zakupimy kolejne części, a są już cztery.

Zaklęcie Życzeń Kraina Opowieści Tom 1 – Chris Colfer –

Międzynarodowy bestseller, który wkrótce zostanie sfilmowany! Pierwszy tom bestsellerowej serii przygodowej dla czytelników w każdym wieku, autorstwa popularnego aktora, zdobywcy Złotego Globu, Chrisa Colfera, znanego przede wszystkim dzięki kultowemu serialowi Glee. Kolejny tom Powrót czarnoksiężnicy również znajduje się w naszej bibliotece. Bogato ilustrowana opowieść, w której spotykają się czarownice, wilki, gobliny, trolle i inne cudowne stworzenia. Prawdziwa gratka dla miłośników magii i baśniowości. Świat bliźniąt Alexy i Connera Bailey’ów wkrótce się zmieni. Gdy babcia daje im cenną książkę z baśniami, nie zdają sobie sprawy, że wkroczą do świata, którego nie mogliby sobie wyobrazić: Krainy Opowieści, gdzie baśnie są prawdziwe. Lecz jak wkrótce się dowiedzą, historie, które znają tak dobrze, nie skończyły się w tej krainie. Złotowłosa jest poszukiwanym zbiegiem, Czerwony Kapturek ma własne królestwo, a królowa Kopciuszek ma wkrótce zostać matką! Bliźniaki wiedzą, że będą musiały wrócić w jakiś sposób do domu. Lecz czy odnajdą drogę z depczącą im po piętach legendarną Złą Królową? Kraina Opowieści: Zaklęcie życzeń zabiera czytelników na ekscytującą wyprawę pełną zaklęć, humoru i ciągnącej się strona za stroną przygody.