Wieści spomiędzy regałów

 
Tygodniowy program akcji

W naszych propozycjach dla uczniów zaszła drobna zmiana dotycząca klas 1, dlatego zamieszczamy tygodniowy program obchodów. W następnych tygodniach znajdziecie kolejne informacje.

Nieustająco zapraszamy uczniów wszystkich klas do odwiedzania czytelni w ramach akcji PRZERWA NA CZYTANIE. Najgorliwszych czytelników nagrodzimy na koniec miesiąca.

MIĘDZYNARODOWY   MIESIĄC BIBLIOTEK   SZKOLNYCH

TYDZIEŃ 1

 

PoniedziałekKlasa 2-3Zadanie 1Tytuły naszych lektur
WtorekKlasa 2-3Zadanie 2Nauczyciele w literaturze
ŚrodaKlasa 2-3Zadanie 3Świat starych ksiąg (dla ambitnych
CzwartekKlasa 2-3Zadanie 4Skojarzenia (tylko przez Internet)
PiątekKlasa 1Przerwa na czytanieGłośne czytanie ulubionych baśni na dużych przerwach.

 

Cały tydzień

Klasa 1KonkursNarysuj bohatera ulubionej baśni.
Klasa 1-3KonkursPrzebierz się za bohatera ulubionej baśni.

TYDZIEŃ 1 

Zadanie 1 na 4.X.

zadanie 2 na 5.X.

Zadanie 3 na 6.X.

Zadanie 4 na 7. X.


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC
BIBLIOTEK SZKOLNYCH

TYDZIEŃ 2

PoniedziałekKlasa 4-8Zadanie 1Tytuły naszych lektur
WtorekKlasa 4-8Zadanie 2Nauczyciele w literaturze
ŚrodaKlasa 4-8Zadanie 3Świat starych ksiąg (dla ambitnych
CzwartekKlasa 4-8Zadanie 4Skojarzenia (tylko przez Internet)
PiątekKlasa 1Przerwa na czytanieGłośne czytanie ulubionych baśni na dużych przerwach.

 

Cały tydzień

Klasa 2-8KonkursPrzerwa na czytanie w czytelni.
Klasa 4-8KonkursDowcipny mem odwołujący się do ulubionej książki. Zdjęcie lub rysunek. Technika dowolna.

Zadanie 1 na 11. X.

Zadanie 2 na 12.X.

Zadanie 3 na 13. X.

Zadanie 4 na 14. X.


MIĘDZYNARODOWY   MIESIĄC BIBLIOTEK   SZKOLNYCH

 TYDZIEŃ 3

PoniedziałekKlasa 4-8 Zadanie 1Test ze znajomości komiksów
WtorekKlasa 4-8 Zadanie 2Nazwij bohatera komiksu
ŚrodaKlasa 4-8 Zadanie 3Polski komiks
CzwartekKlasa 4-8 Zadanie 4Historia komiksu w Polsce i na świecie.
PiątekKlasa 1 Przerwa na czytanieGłośne czytanie ulubionych baśni na dużych przerwach.

 

Cały tydzień

Klasa 2-8 KonkursPrzerwa na czytanie w czytelni.
Klasa 4-8 KonkursWykonaj komiks dotyczący lektury szkolnej (do 20 obrazków).

Zadanie 1 na 18. X.

Zadanie 2 na 19. X.

Zadanie 3 na 20. X.

Zadanie 4 na 21. X.


 

PAŹDZIERNIK – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX wieku. To wówczas Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadały na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a szkoły decydują, jaka datę w październiku wybrać.

Nasza biblioteka chce w tym roku świętować przez cały miesiąc. Chcemy zaproponować Wam, drodzy czytelnicy,  akcje czytelnicze i konkursy. Informacje o nich będą zamieszczane na tablicy ogłoszeń przy sali 67, na drzwiach biblioteki oraz na stronie internetowej szkoły.

W  każdym  z  czterech  tygodni  października  proponujemy  zabawy i  konkursy  na  inny  temat  i skierowane do innej grupy wiekowej. Zasada jest prosta – na rozwiązanie każdego zadania jest jeden dzień. Można to zrobić od razu w bibliotece lub przynieść rozwiązanie następnego dnia. Chcemy również dać szansę dzieciom nieobecnym w szkole lub przebywających na kwarantannie, więc będziemy zamieszczać kolejne zadania na stronie internetowej biblioteki w zakładce Wieści spomiędzy regałów. Odpowiedzi przesyłamy na adres biblioteka@sp12gdynia.edu.pl.

Tydzień 1  (4-8 października) – klasy 1-3 – Tydzień baśniowy

Klasy 1 – proponujemy konkurs rysunkowy Bohater mojej ulubionej baśni lub legendy

                (format A4)

   – zaproszenie do czytelni w każdą środę na długich przerwach na Przerwę na

      czytanie

Klasy 2-3 – konkursy i zagadki – poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek – na przerwach

Klasy 1-3 – środa – przebranie się za swojego ulubionego bohatera baśni lub legendy

                    (zrobimy zdjęcia)

Tydzień 2 (11-15 października) – klasy 4-8 – Tydzień zagadkowy

Klasy 4-8 – konkursy i zagadki – poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek – na przerwach

Tydzień 3 (18-22 października) – Tydzień komiksowy

Klasy 4-8 – konkursy i zagadki – poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek – na przerwach

Tydzień 4 (24-29 października) – klasy 1-3 –  Tydzień z Kubusiem Puchatkiem

Klasy 1 – zabawy w środę

Klasy 2-3 – konkursy i zagadki – poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek – na przerwach

Klasy 1-3 – przebranie się za jednego z bohaterów książek o Kubusiu Puchatku (zrobimy

         zdjęcia)

 

Cały październik

 

Uczniowie klas 2-8  PRZERWY NA CZYTANIE (poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek)

Zachęcamy wszystkich uczniów do odwiedzania czytelni w celu czytania książek podczas przerw.

NAJWYTRWALSZYCH CZYTELNIKÓW NAGRODZIMY

 

Sekrety Bibliotecznego Mola

Mole to bardzo uciążliwe owady, mogą solidnie przerzedzić zawartość naszej szafy kuchennej lub ubraniowej. Jest też grupa tych owadów, które można znaleźć w starych książkach i dużych skupiskach papierów. Jednak określenie mól książkowy odbierane jest jako komplement, bo oznacza człowieka, który każdy wolny czas lubi spędzać na czytaniu książek. W naszej bibliotece szkolnej właśnie rozgościł się taki osobnik. Pochłania nowe książki, ale nie w sensie fizycznym, tylko przenośnym. Ponieważ ciągle znajduje jakieś ciekawe nowości, postanowił się dzielić z czytelnikami swoimi odkryciami i  chce reklamować na stronie internetowej szkoły najciekawsze książki.

Sekretów mola szukajcie pod zakładką Wieści spomiędzy regałów.

Nasz mol biblioteczny jest bardzo tajemniczy i ciągle się przed nami ukrywa, więc nie wiemy, jak wygląda. Mamy wobec tego propozycję dla naszych czytelników.

Ogłaszamy konkurs plastyczny na wizerunek bibliotecznego mola. Do końca października czekamy na wasze prace w wersji papierowej lub elektronicznej. Mól książkowy powinien wypełnić cały kwadrat (20 x 20 cm), być schematyczny, bez zbędnych szczegółów. Prosimy nie wykorzystywać rysunków z Internetu. Chciałybyśmy zeskanować oryginalny rysunek i wykorzystać go jako logo naszego kącika informacji.

Zachęcamy uczniów do udziału w naszym konkursie. Oczywiście przewidujemy nagrody rzeczowe dla autorów najciekawszych prac.


 

Dziennik cwaniaczka. Tom 14 Totalna demolka

Jeff Kinney jest twórcą internetowych gier komputerowych oraz serii książek „Dziennik cwaniaczka”, numeru jeden na liście bestsellerów „New York Timesa”.

To już 14 tom przygód zwariowanej rodzinki. Remont domu?! To chyba najgorszy pomysł, na jaki kiedykolwiek wpadła mama. Poznajcie głównych bohaterów tej pięknej katastrofy: koty grzęznące w świeżutkim betonie, trującą pleśń, osy kloaczne, myszy w ścianach, latającą wannę i dyszących żądzą zemsty sąsiadów. Czy Heffleyowie przetrwają totalną demolkę, czy będą musieli zacząć od zera w innym mieście, najlepiej pod zmienionym nazwiskiem?


Lukrecja Anne Goscinny
 
 
 

Pierwsza powieść córki autora Mikołajka. Bohaterką jest dziewczynka o nietypowym imieniu, żyjąca w nietypowej patchworkowej rodzinie. Poznajemy jej mamę, ojca – zwariowanego artystę, ojczyma i jego syna oraz niesamowitą babcię. Jest jeszcze Madonna i Rondel. Kim oni są? Jeśli jesteś ciekawy(a), zajrzyj do książki.

Życie Lukrecji jest pełne katastrof. Marzyła o psie, ale dostała… inne zwierzątko. Nie mogła doczekać się szkolnej wycieczki, dopóki jej mama nie zgłosiła się na opiekunkę (na ochotnika!) A gdy zrobiła imprezę, to wpadła na nią, uwaga… babcia. Dobrze, że chociaż nauczyła wszystkich grać w karty. I teraz wymiatają w szkole z Aliną, Karoliną i Pauliną. Ale gdy po szkolnym korytarzu przechodzi pewien chłopak ze starszej klasy, to nie może się skupić.
Czekamy na wasze opinie na temat tej książki. Jeśli opinie będą pozytywne, zakupimy kolejne części, a są już cztery.


Zaklęcie Życzeń Kraina Opowieści Tom 1 – Chris Colfer –

Międzynarodowy bestseller, który wkrótce zostanie sfilmowany! Pierwszy tom bestsellerowej serii przygodowej dla czytelników w każdym wieku, autorstwa popularnego aktora, zdobywcy Złotego Globu, Chrisa Colfera, znanego przede wszystkim dzięki kultowemu serialowi Glee. Kolejny tom Powrót czarnoksiężnicy również znajduje się w naszej bibliotece. Bogato ilustrowana opowieść, w której spotykają się czarownice, wilki, gobliny, trolle i inne cudowne stworzenia. Prawdziwa gratka dla miłośników magii i baśniowości. Świat bliźniąt Alexy i Connera Bailey’ów wkrótce się zmieni. Gdy babcia daje im cenną książkę z baśniami, nie zdają sobie sprawy, że wkroczą do świata, którego nie mogliby sobie wyobrazić: Krainy Opowieści, gdzie baśnie są prawdziwe. Lecz jak wkrótce się dowiedzą, historie, które znają tak dobrze, nie skończyły się w tej krainie. Złotowłosa jest poszukiwanym zbiegiem, Czerwony Kapturek ma własne królestwo, a królowa Kopciuszek ma wkrótce zostać matką! Bliźniaki wiedzą, że będą musiały wrócić w jakiś sposób do domu. Lecz czy odnajdą drogę z depczącą im po piętach legendarną Złą Królową? Kraina Opowieści: Zaklęcie życzeń zabiera czytelników na ekscytującą wyprawę pełną zaklęć, humoru i ciągnącej się strona za stroną przygody.