Europejska Sieć Niebieskich Szkół

Szukamy Błękitu!

Nasza szkoła podejmuje wyzwanie „Odnajdź Błękit” i bierze udział w projekcie „Europejska Sieć Niebieskich Szkół”, dołączając tym samym do grupy placówek, które do swojego programu nauczania włączają edukację z zakresu świadomości morskiej. We współpracy z Akwarium Gdyńskim dowiemy się więcej o bioróżnorodności Morza Bałtyckiego, przyczynach zanieczyszczeń oraz sposobach ochrony jego środowiska. Poznamy walory turystyczne gdyńskiego wybrzeża.

W ramach realizacji programu powstał projekt „Szkolne Biuro Turystyczne – Błękitna Ścieżka”. Uczniowie klas I-III wraz z opiekunami wybiorą się na wycieczki, których trasy zostaną opracowane przez członków koła biologicznego i geograficznego. Zrealizują także blok o Bałtyku, w ramach którego dzieci z  koła biologicznego  podzielą się  z młodszymi kolegami wiedzą na temat ssaków żyjących w Bałtyku i przeprowadzą zajęcia pt. „Czy morświny to delfiny”. W szkole pojawi się ścieżka edukacyjna dotycząca poznawanych organizmów. Odbędą się także zajęcia w Stacji Morskiej w Helu i spotkania z „Błękitnym Patrolem”. Koło teatralne przygotuje przedstawienie na temat ochrony wód.

Do dzieła – „szukamy błękitu” i walczymy o zdobycie certyfikatu!

wycieczka-Hel kl.6a

Lekcja o morświnach w klasach 1

Uczniowie koła biologicznego na zajęciach przygotowali prezentację na temat bałtyckich morświnów. Robert z Adrianem z 6a poprowadzili lekcję u swoich młodszych kolegów z klas pierwszych – temat zajęć „Czy morświny to delfiny”.

Szkolne biuro turystyczne „Błękitna ścieżka” – trasa 1

W ramach realizacji programu Europejska Sieć Niebieskich Szkół klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę z Płyty Redłowskiej do Śródmieścia. Trasę przygotowali nam „pracownicy” Szkolnego Biura Turystycznego, czyli uczniowie koła biologicznego i geograficznego. Do plaży doszliśmy ścieżką przyrodniczą biegnącą przez Rezerwat Przyrody „Kępa Redłowska”. Na pierwszym punkcie informacyjnym dowiedzieliśmy się, jakie ptaki żyją nad Bałtykiem. Przy rzeźbie dwóch łososi „Powrót do domu” nauczyliśmy się nazw gatunków ryb żyjących w naszym morzu. Spacerując bulwarem wsłuchiwaliśmy się w szum morza i podziwialiśmy piękne widoki. Przy wejściu numer 6 przeczytaliśmy informacje o morświnach i fokach. W końcu dotarliśmy do plaży Śródmieście. Tutaj nauczyliśmy się rozróżniać cztery gatunki małż i zasłużyliśmy na odpoczynek. W czasie pikniku na plaży był czas na drugie śniadanie, zabawy oraz na zbieranie „skarbów”. Wśród naszych zbiorów było najwięcej sercówek, ale udało się też znaleźć piękne kamyczki, pióra, a nawet małe bursztynki. Z wyprawy wróciliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni i opaleni.

*************************************************

Warsztaty z Błękitnym Patrolem WWF.

W ramach projektu w szkole zostały zorganizowane warsztaty na temat zwierząt zamieszkujących Bałtyk. Zajęcia, prowadzone przez wolontariuszki Błękitnego Patrolu, bardzo się uczniom podobały. Serdecznie dziękujemy paniom Agnieszce i Neli za przeprowadzenie warsztatów.

Szkolne biuro turystyczne „Błękitna ścieżka” – trasa 2

W ramach realizacji programu Europejska Sieć Niebieskich Szkół klasy drugie wybrały się na wycieczkę z Redłowa do Śródmieścia. Trasę przygotowali „pracownicy” Szkolnego Biura Turystycznego, czyli uczniowie koła biologicznego i geograficznego. Trasa do plaży biegła ścieżką przyrodniczą przez Rezerwat Przyrody „Kępa Redłowska”. Podczas spaceru plażą uczniowie mieli okazję obserwować ptaki żyjące nad Morzem Bałtyckim, a nawet zobaczyli belonę, którą pokazał im rybak. Zbierali też kamyki i muszle oraz wsłuchiwali się w szum morza. Widzieli klifowe wybrzeże, które ulega erozji. Na końcu plaży urządzili piknik oraz zabawy. Następnie przespacerowali się Bulwarem Nadmorskim zatrzymując się przy różnych atrakcjach i pomnikach. W końcu dotarli do plaży Śródmieście, gdzie był czas na kolejny piknik oraz zabawy na placu zabaw. Wyprawa była długa, ale ciekawa. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, choć trochę zmęczeni.

„Dbajmy o wodę”-przedstawienie teatralne

Z okazji Dnia Ziemi koło teatralne przygotowało przedstawienie pt. ”Dbajmy o wodę”, którego celem było m.in. przypomnienie młodym słuchaczom kto przyczynia się do zanieczyszczenia naszych rzek i mórz. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Ścieżka edukacyjna

Na holu szkolnym uczniowie koła biologicznego stworzyli ścieżkę edukacyjną, na której zamieszczone zostały modele organizmów żyjących w Bałtyku i krótkie informacje na ich temat.

„Znaleźliśmy Błękit”

W ramach projektu Europejska Sieć Niebieskich Szkół klasy realizowały blok o Bałtyku. W czasie lekcji podsumowano wiadomości zdobyte podczas wycieczek zaproponowanych przez Biuro Turystyczne – „Błękitna ścieżka” oraz zdobywano dodatkową wiedzę z innych źródeł (encyklopedie, karty pracy i prezentacje). Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy prace, gdzie pokazaliśmy piękno podwodnego świata nie tylko w morzu Bałtyckim, ale również w oceanach. Wysłuchaliśmy również edukacyjnej piosenki „Morskie plotki”. Ze względu na zbliżające się wakacje omówiliśmy zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą. Teraz wyczekujemy zdobycia certyfikatu „Niebieska szkoła”.