WĘZEŁ ZESŁAŃCÓW SYBIRU – UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA TABLICY

29 maja 2022 r. Poczet Sztandarowy wraz z opiekunem p. Adamem Słowi i panią dyrektor Dorotą Skulską-Wittbrodt wziął udział w uroczystościach odsłonięcia tablicy nowego węzła. Skrzyżowanie ulic 10 Lutego, Dworcowej oraz Podjazd od dziś nosi oficjalną nazwę Węzeł Zesłańców Sybiru. Była to o tyle ważna dla nas uroczystość, bo nasz patron, gen. Mariusz Zaruski również znalazł się w gronie zesłańców na nieludzką ziemię.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pod wezwaniem NSPJ, a następnie w asyście kompanii honorowej Marynarki Wojennej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej  przemaszerowaliśmy na miejsce docelowe. Pan Świto – prezes Gdyńskiego Koła Sybiraków dziękował za upamiętnienie wszystkich Polaków, którzy od czasów rozbiorów aż do niemal połowy XX wieku decyzją władz carskich, a później radzieckich byli zsyłani na katorgę oraz do łagrów i więzień m.in. na SyberiiDalekim Wschodzie i w Kazachstanie. A kara taka spotykała ich za to, że byli Polakami i o Polskę walczyli.

Szacuje się, że w czterech masowych deportacjach Sowieci wywieźli w głąb Związku Radzieckiego około półtora miliona polskich obywateli. Za czasów carskich z kolei – siedemdziesiąt tysięcy polskich patriotów. Głód, mróz, praca ponad siły, brak leków i upadlanie godności ludzkiej zbierały obfite żniwa, sprawiając, że nie wszyscy mieli szczęście przeżyć i powrócić do kraju. Wiele osób pozostało na nieludzkiej ziemi.

W Poczcie Sztandarowym honory pełnią:

  1. Pyciński Szymon 8b – chorąży
  2. Próchnicka Nina 8b – asysta
  3. Witek Nina 8a – asysta

Galeria zdjęć

Post Author: Maria Bohn