ŚWIĘTO LICZBY PI

„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.

No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?…”

14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.

W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto. Z tej okazji nauczyciele matematyki zaproponowali różne możliwości zaprezentowania swoich umiejętności, np. wykonanie pracy plastycznej pt. „Portret Liczby Pi” lub „Piparkietarz”. Dużym wyzwaniem było wykonanie modelu liczby Pi. Uczniowie klas 7. i 8. mieli okazję stworzyć prezentację, uwzględniając historię i ciekawostki o liczbie Pi. Łańcuchy rozwinięcia liczby Pi udekorowały szkolny korytarz. Symbol liczby π zawładnął w tym dniu szkołą. Na lekcjach matematyki uczniowie wyznaczali wartość liczby Pi – w tym celu mierzyli obwody oraz średnice przedmiotów codziennego użytku w kształcie koła, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie.
Dużą radość sprawiło uczniom rozwiązywanie na tabletach łamigłówek i gier związanych z liczbą Pi  –
Pi Sudoku, Escape room „Muzeum Liczby Pi” oraz Quiz o Liczbie Pi.

Święto Liczby Pi niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

Galeria zdjęć

Post Author: Magdalena Gołyszny