Drodzy Rodzice/Opiekunowie
Już niebawem, bo od marca 2022 r. rusza nowy projekt unijny pn. „Pomorskie Żagle Wiedzy – Gdynia”. To doskonała szansa rozwoju tych uczniów klas IV-VII, którzy interesują się lub chcą poszerzyć swoją wiedzę w zakresie edukacji morskiej i żeglarskiej.
Cel projektu
Podczas realizacji projektu zależy nam na podniesieniu jakości pracy szkoły poprzez realizację działań dotyczących edukacji morskiej i żeglarskiej, promowanie i upowszechnianie zawodów związanych z morzem oraz wzorców aktywnego uczestnictwa w sporcie i rekreacji.
Czego dotyczy projekt?
Na uczniów czeka cała paleta arcyciekawych i bezpłatnych działań:
- zajęcia pozalekcyjne z zakresu edukacji morskiej i żeglarskiej prowadzone metodą projektu,
- wyjścia na wystawę stałą Akwarium Gdyńskiego;
- zajęcia z kartografii i nawigacji na żaglowcach;
- wyjścia do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni (w tym zajęcia na symulatorach);
- koło zainteresowań o tematyce morskiej i żeglarskiej.
- doradztwo zawodowe dla uczniów:
- indywidualne zajęcia z doradztwa zawodowego z uwzględnieniem promowania zawodów morskich;
- prelekcje dotyczące zawodu oraz specyfiki pracy w danym zawodzie.
- dla uczniów najbardziej aktywnych i obecnych na zajęciach zaplanowano również:
- praktyczne zajęcia żeglarskie na wodzie (zapoznanie z budową jachtu, nauka sterowania, praca w załodze, bezpieczeństwo nad wodą) – zajęcia realizowane w formie półkolonii letnich w Gdyni, półkolonie zaplanowano na 5 dni po 6 godzin dziennie w okresie lipiec, sierpień);
- letnie obozy żeglarskie dla uczniów – (7 dniowe obozy dla 30 najbardziej wyróżniających się i aktywnych dzieci biorących udział w projekcie, obozy realizowane będą w formie wyjazdowej w okresie lipiec, sierpień).
- wyjazdy edukacyjne:
- warsztaty „Błękitna Szkoła – Warsztaty Bałtyckie”
- inne formy wsparcia dla uczniów:
- zajęcia warsztatowe na symulatorach statków.
Wszystkie te formy wsparcia w projekcie są zajęciami pozalekcyjnymi i zgodnie z regulaminem będą odbywać się w godzinach popołudniowych od poniedziałku do piątku (w wyjątkowych sytuacjach zajęcia będą prowadzone w soboty). Zajęcia prowadzić będą firmy zewnętrzne w grupach 10 osobowych, natomiast warsztaty będą prowadzone stacjonarnie w szkole przez wybranego nauczyciela. Tylko zajęcia z doradztwa będą odbywać się w trybie indywidualnym.
Kto może wziąć udział w projekcie?
Do projektu zostanie zakwalifikowanych 30 uczniów naszej szkoły. Zachęcamy do zapoznania się z zapisami regulaminu udziału uczniów w projekcie, który załączamy do niniejszej wiadomości.
Zasady rekrutacji uczestników projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy – GDYNIA”
- Rekrutacja będzie prowadzona w I okresie roku szkolnego 2021/2022 – jednak nie dłużej niż do rozpoczęcia realizacji wybranych działań.
- Informacja o terminie rekrutacji w danej szkole, zostanie ogłoszona m.in. na stronie internetowej Gminy Miasta Gdyni.
- Dostęp do projektu jest otwarty dla każdego ucznia wskazanego i zainteresowanego udziałem w projekcie.
Zainteresowanych uczniów i rodziców/opiekunów prawnych zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym online, które odbędzie się w dniu 10 stycznia 2022 o godzinie 18.00. Zgłoszenia do udziału w spotkaniu proszę przesyłać na adres mailowy szkolnego koordynatora joanna.murawska@sp12gdynia.edu.pl do dnia 22 grudnia br.
Uczestnik projektu – uczeń, który zdecyduje się na udział w projekcie zobowiązany jest do złożenia w sekretariacie szkoły lub do koordynatora szkolnego – Joanny Murawskiej dokumentów podpisanych przez rodzica/opiekuna prawnego. Wzory dokumentów będą do odebrania w sekretariacie szkoły lub u szkolnego koordynatora projektu. Wypełnione dokumenty należy dostarczyć do 5 stycznia 2022. O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy uczniów do udziału
Ahoj Przygodo!
PMORSKIE ŻAGLE WIEDZY – RATOWNICTWO
23 lutego 2023 roku uczestnicy projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy – Gdynia” odwiedzili z nauczycielami Pomorską Szkołę Żeglarstwa i Edukacji Morskiej w Gdyni, gdzie wzięli udział w zajęciach z ratownictwa. Poznali zasady bezpieczeństwa panujące na pokładzie statku, dowiedzieli się jak zachować się w czasie wypadku. Mieli okazję założyć kombinezon ratunkowy i wejść do tratwy ratunkowej. zdjęcia
POMORSKIE ŻAGLE WIEDZY – ZAJĘCIA W SYMULATORZE
18 listopada 2022 roku uczniowie uczestniczący w projekcie “Pomorskie Żagle Wiedzy – Gdynia” wraz z nauczycielami wzięli udział w zajęciach w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej w Gdyni. Uczyli się obsługi radia zgłaszając wyjście z mariny i powrót po rejsie. Obejrzeli stanowisko szkutnicze, gdzie dowiedzieli się jak powstają jachty, zobaczyli instalacje przedstawiające działanie elementów jachtu – kuchnia i toaleta, […]
PROJEKT UNIJNY: „POMORSKIE ŻAGLE WIEDZY – GDYNIA”
Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie! Cieszymy się niezmiernie, że w Nowy Rok wchodzimy z jeszcze większym wachlarzem możliwości edukacyjnych dla Was. Tym razem proponujemy Wam udział w projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy – Gdynia” Z czym to się „je” i co to takiego? Portfolio projektu jest niezwykle bogate – zajęcia pozalekcyjne o morzu, z kartografii i nawigacji […]
W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła wraz z dwiema gdyńskimi szkołami przystąpiła do dwuletniego Projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – Gdynia. Był to współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Celem projektu było podniesienie jakości pracy szkół poprzez włączanie do nauczania treści związanych z edukacją morską i żeglarską,
wykorzystanie ich w kształtowaniu kompetencji kluczowych, upowszechnianie zawodów związanych z morzem oraz upowszechnianie aktywnego trybu życia poprzez uczestnictwo w sporcie.
W naszej szkole do udziału w projekcie przystąpiło 23 uczniów z klas: 4c (8 osób), 5a (7 osób) oraz 5c (8osób). W kolejnym roku liczba uczestników wyniosła 19 osób.
Uczniowie uczestniczyli w szeregu interesujących zajęć odbywających się zarówno w szkole jak i poza nią.
W szkole odbyły się, prowadzone przez zewnętrznych ekspertów, zajęcia tj.:
- prelekcje dotyczące zawodów związanych z morzem, specyfiki pracy w danym zawodzie;
- doradztwo zawodowe;
- kartografia i nawigacja;
- koło zainteresowań o tematyce morskiej, które będzie kontynuowane poza szkołą do końca czerwca 2023 roku.
Poza szkołą odbyły się:
- warsztaty nawigacyjne;
- zajęcia na symulatorach żeglarstwa;
- comiesięczne zajęcia w Akwarium Gdyńskim, na które uczniowie uczęszczali regularnie w kolejnym roku.
Odbyły się także wyjazdy na wystawy do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni i Akwarium Gdyńskiego oraz wyjazd na Hel.
W sierpniu 2022 roku uczniowie wzięli udział w półkoloniach w Gdyni (dwa turnusy, każdy trwający 5 dni) i tygodniowym obozie żeglarskim w Złotej Górze.
Dwóch naszych uczniów zakwalifikowało się także do udziału w Pierwszych Regatach o Puchar Marszałka, które odbyły się w czasie Pikniku Żeglarskiego we Wdzydzach Kiszewskich 23.09.2022roku.
Odbyły się także szkolenia na nauczycieli, w których wzięło udział wielu naszych pedagogów. m.in.
- sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli;
- interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej;
- prowadzenie szkolnych kół zainteresowań;
- efektywne wykorzystanie tablic multimedialnych w nauczaniu chemii, fizyki, biologii i matematyki;
- doradztwo zawodowe;
- szkolenia przygotowujące do uzyskania patentu żeglarza jachtowego, sternika motorowodnego oraz instruktora.
W ramach projektu miały miejsce spotkania Sieci współpracy organizowane przez Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, w którym także brali udział nauczyciele z naszej szkoły.
Projekt cieszył się zainteresowaniem wśród uczniów, w większości chętnie brali udział w proponowanych zajęciach. Dodatkowo została utworzona szkółka żeglarska przy Pomorskim Związku Żeglarskim i JKM RODA. Do szkółki zapisało się kilku uczestników projektu z naszej szkoły.