MIĘDZYNARODOWY   TYDZIEŃ   BIBLIOTEK   SZKOLNYCH

Drodzy czytelnicy,  za nami obchody międzynarodowego święta bibliotekarzy.

W dniach 22-26  października 2018 r. pracownice biblioteki przygotowały dla czytelników ciekawe zabawy biblioteczne.

Codziennie na dużych przerwach można było zagrać w grę MÓL KSIĄŻKOWY. Zabawa była wymagająca, sprawdzała znajomość pojęć związanych z biblioteka i książkami. Ponieważ cieszyła się dużym zainteresowaniem, będziemy jeszcze do niej wracać na dużych przerwach.

W poniedziałek zaproponowałyśmy ZABAWĘ W TROPICIELI. Na terenie szkoły od godz. 10 do 13 były porozwieszane kartki z tytułami książek. Należało pobrać w bibliotece kartę odpowiedzi, zapisać wszystkie tytuły rozwieszone w całej szkole, a następnie dopisać nazwiska autorów wymienionych książek. Odszukanie nazwisk autorów wymagało trochę sprytu, ale 10 osób wykonało to zadanie bezbłędnie.

Wtorek był zarezerwowany dla młodszych czytelników z klas 2-3. Dla nich przygotowałyśmy ZABAWĘ Z PUZZLAMI. Każdy otrzymał swój zestaw puzzli. Należało ułożyć poprawnie obrazek, który został pocięty na fragmenty. Dla osób, które rozpoznały, z jakiej lektury pochodził, przygotowałyśmy dodatkowe nagrody. W zabawie wzięło udział ponad 40 uczestników.

W środę otworzyłyśmy LITERACKĄ FOTOBUDKĘ. Niestety, znalazła się tylko jedna uczennica, Zuzanna Gacka z kl. 1 C, która zechciała się przebrać. Szkoda, bo planowałyśmy wystawkę zdjęć. Być może, po lepszym rozreklamowaniu zabawy znajdzie się więcej chętnych. W środę zaprosiłyśmy również najmłodszych na BIBLIOTECZNĄ ZGADUJ-ZGADULĘ. Każdy, kto poprawnie odpowiedział na zagadkę, otrzymał słodką niespodziankę. Tu zainteresowanie było ogromne. Przez czytelnię przewinęło się ok. 100 uczniów.

Czwartek był dniem dla miłośników nowych technologii. Zaproponowałyśmy potyczki dla MISTRZÓW ROZKODOWYWANIA MOLA BIBLIOTECZNEGO QR. Na terenie całej szkoły od godziny 10 do 13 były porozwieszane KODY QR, pod którymi kryły się tytuły trzech książek. Zainteresowanych prosiłyśmy o zainstalowane na swoich telefonach QR scannera i przyłączenie się do zabawy. Karty odpowiedzi były do odebrania w bibliotece. Wiele osób wzięło udział w tej zabawie. Niestety, nie wszystkim udało się odnaleźć wszystkie kody i poprawnie odczytać zakodowane słowa oraz połączyć je w tytuły. Znaleźli się nawet tacy, którzy zdzierali kody. Bardzo to przykre, że utrudniali zabawę innym. Ale i tak 9 uczniom udało się poprawnie odczytać zakodowane tytuły.

W piątek przy współpracy bibliotekarek odbył się w czytelni KONKURS RECYTATORSKI POEZJI PATRIOTYCZNEJ, a na długich przerwach na konkurs MISTRZ ALFABETU. Okazało się, że znajomość alfabetu stanowi dla niektórych zbyt duże wyzwanie. 16 uczniów próbowało swoich sił w tym konkursie, niestety nikomu nie udało się wykonać tego zadania bezbłędnie.

Dla wszystkich uczestników konkursów przewidziane były niespodzianki (słodycze, zakładki do książek, butony z napisem PRZYJACIEL KSIĄŻKI). Przez cały tydzień można było brać udział w PLEBISCYCIE NA KSIĄŻKĘ, KTÓREJ BRAKUJE W NASZEJ BIBLIOTECE. Otrzymałyśmy kilka ciekawych podpowiedzi, ale większość sugestii była niemożliwa do realizacji, ponieważ proponowane tytuły już  są w zasobach naszej biblioteki.

Dziękujemy bardzo uczennicom z klasy III C gimnazjum, Karolinie i Paulinie Bączek, Agnieszce Borkowskiej, które dzielnie pomagały nam podczas dużych przerw w prowadzeniu konkursów oraz Oskarowi Wertyńskiemu z klasy III A za pomoc w obsłudze Fotobudki.

Ponieważ zainteresowanie tygodniowymi obchodami święta bibliotekarzy narobiło trochę zamieszania w szkole, w przyszłym roku planujemy podobne – przedłużone – obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.

Bibliotekarki

Post Author: Maria Bohn