MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻEK DLA DZIECI

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci, dlatego chciałabym przekazać garść informacji z biblioteki. Co prawda nasze podwoje są teraz zamknięte, ale nadal pracujemy. W marcu zamówiłyśmy ciekawe książki, które mogą zainteresować naszych młodych klientów. Dopiero teraz spływają paczki z zamówieniami, więc po powrocie do szkoły warto będzie odwiedzić bibliotekę w poszukiwaniu nowości.
Miłośnicy Neli znajdą kolejny tom opowiadający o jej przygodach na Antarktydzie „Nela i kierunek Antarktyda”.
Dla poszukiwaczy przygód zakupiłyśmy serię książek „Sklepik Okamgnienie” (cztery części) autorstwa Pierdomenico Baccalario, autora dobrze znanej serii „Ulysses Moore”. Dziecięcy bohaterowie poszukują rozwiązań ukrytych zagadek. Pozycja skierowana do uczniów klas 3-5.
Dla starszych czytelniczek uzupełniłyśmy cykle książek o ostatnie trzecie tomy. Są to z serii „Chłopcy” t.3 „Zawsze i na zawsze”, z serii „Okrutny książę” t. 3 „Królowa niczego”, z serii „Morze atramentu i złota” t. 3 „Autorka” – dziewczęca wersja „Zwiadowców” oraz trzeci tom z serii „Podwójne życie Victorii King” „Cynamon, sekrety i ja”.
Czytelnikom szukającym nie tylko rozrywki, ale i wiedzy polecamy serię „Explorer Academy. Akademia Odkrywców”. Mamy już tytuły: „Tajemnica mgławicy”, „Sokole pióro”, „Księga szyfrów” i „Podwójna Helisa”.
Ponadto sporą dawkę wiedzy znajdziecie w książkach: „Historia archeologii”, „Historia kolorów”, „Hallo. Historia komunikowania się” oraz „Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i Internetu”.
Oczywiście polecamy też książki, które od dawna są w zbiorach naszej biblioteki.
Naszym najmłodszym adeptom czytelnictwa polecamy oczywiście serię, z którą zetknęli się podczas pierwszych wypożyczeń „Czytam sobie”. Książeczki podzielone są na trzy poziomy uwzględniające stopień zaawansowania czytelnika, od krótkich zdań – składam słowa (poziom 1) do krótkich historii – połykam strony (poziom 3). Mamy tych książeczek na stanie około 80, jest więc w czym wybierać.
Dla zaawansowanych czytelników polecamy serię, która może być uznana za poziom 4 „Już czytam”. Jest to seria książek przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem. Zabawne historyjki ze zwykłymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika. Wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Duża czcionka i kolorowe ilustracje uatrakcyjnią czytanie. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek, wyjaśniający trudne wyrazy, i zadania sprawdzające zrozumienie tekstu. Możemy zaproponować 20 pozycji.
Podobną pozycją są książki z serii „Ignacy i Mela na tropie złodzieja”. Niezwykła cecha tych książeczek są dwa alternatywne zakończenia pobudzające czytelnika do aktywności i kreatywności.
Uczniom klasy czwartej, czytającym pierwszy tom serii „Magiczne drzewo” – „Czerwone krzesło”, polecamy kolejne części z tej serii, a jest ich już 11. Podobną propozycję mamy dla uczniów klas szóstych, którzy czytają lekturę „Felix, Net i Nika”. Ta seria liczy już 19 pozycji.
Nie sposób wymienić wszystkie, warte przeczytania, pozycje. Pozostaje nam tylko zaprosić wszystkich zainteresowanych do odwiedzin biblioteki, kiedy będzie to już możliwe. Mamy nadzieję, że już za tym tęsknicie.
Do zobaczenia
Bibliotekarki

Post Author: Magdalena Gołyszny